Vinç Nedir?

By Kiralık Vinç In Vinç No comments

İnsalığın modern hayata geçisi ile birlikte makinalar gibi Vinçler de çeşitli özelliklerde kullanılmaya başlanmıştır. Vinç Nedir? sorusuna kısa bir yanıt vermek gerekirse; Yapısal işlerde insan gücüne ihtiyaç duyulmadan hacmi büyük ve ağılığı oldukça yüksek olan cisimlerin bulundukları yerden kaldırılması, taşınması ve sevki için kullanılan makinalara vinç denmektedir.

Çeşitli iş kollarında farklı modelleri ve çeşitleri bulunan vinçler çalışma prensipleri hemen hemen birbirine oldukça fazla benzemektedir. Sabit vinçler ile hareketli tabir edilen tüm vinçlerde genel prensip aynıdır. Kiralık Vinç Firması olarak bir çok vinç çeşitlerinde sizlere destek vermekteyiz. Gelin beraber vinç çeşitlerinin olduğunu yakından inceleyelim.

Vinç Çeşitleri ve Modelleri nelerdir?

Vinç Nedir

Vinç Nedir

  • Kule Vinç : Kule gibi dikey olarak büyüyebilen yapısı ile adını buradan almıştır. Kule vinçler inşaat alanında çok sık görülen vinç modelidir. İnşaat sahasında son derece ağır olan konteynır, çelik yapılar, demir malzemeler gibi çeşitli isimlerin taşınmasında, üst kırımlara ve katlara nakliyesinde kullanılmaktadır. Sadece inşaat alanı değil liman işletmeciliğinde de son derece fazla kullanımı vardır.
  • Pergel Vinç : 360 dönebilen yapısı bulunan Pergel Vinç kendi ayak sistemine ve beton bir kolona monte edilmektedir. Manevra kabiliyeti son derece yüksek olan bu vinç modeli açısı istenildiği gibi ayarlanabilmektedir.
  • Sepetli Vinç : Sepete Benzer platformu sayesinde vinç ucunda kolayca çalışma yapılabilmektedir. Şehir içinde yüksek alanlarda tamir onarım ve bakım işlerinde son derece etkili bir kullanım sunmaktadır. Sepetli Vinç Kamusal alanda çevre ve şehircilik için tercih edilebildiği gibi reklamcılık ve tabela işlerinde de son derece iyi bir kullanımı vardır.
  • Gezginç Vinç : Elektrik Santralleri gibi alanların en çok kullandığı vinçlerdir. Belirli alanlarda son derece iyi bir katiyet sergilemekte olup özel üretim vinç çeşitleridir.
  • Tek Ray Vinç : Sac ve demir imalat alanları ve işletmelerinde sıkça gördüğümüz vinçlerdir. Belirli bir ray sistemi üzerinde ileri geri girebilen ve ağır yüklerin taşınmasına güçlü bir kullanım yöntemidir.

Vinçler Nasıl Çalışmaktadır?

Vinçler nasıl çalışmaktadır

Vinçler nasıl çalışmaktadır

Vinç Nedir? sorusundan sonra en çok merak dilen bir diğer detayda Vinçlerin çalışma prensipleridir. Vinç genellikle elektrik enerjisi veya akaryakıt desteği ile çalışmaktadır. Dişli çarklara sahip olan yapısında mevcut halatların aşağı ve yukarı hareketi ile çalışma meydana gelmektedir. Motordan gelen hareket dişli çarka şaft ile aktarılmaktadır. Dişli çarklarda oluşmakta olan güçle makara sisteminin hareketi sağlanmış olur.

Vinçlerin en uç kısmında Kanca sistemi bulunmakta olup bu isim çelik dökümden imal edilmektedir. Her vinç makinasının belirli bir yük kaldırma kapasitesi bulunmaktadır. Bu kapasiteyi görmek için vinçlerin üzerine bakmak yeterlidir. İş kazalarının oluşmaması ve önüne geçilmesi adına belirtilen yük ve tonaj dışında bir ağırlık ve yük kaldırımı yapılmamalıdır.

Vinçlerin Bakımları Nasıl Olmalıdır?

Vinçlerde bakım son derece hassas bir durumdur. Bakımı yapılmış olan vincin bir çok katkısı uzun vadede hissedilmektedir. Öncelikle iş kazalarının olmaması adına Periyodik Vinç bakımlarına kesinlikle özen gösterilmelidir. Ayrıca bakımları düzenli şekilde yapılan binlerde performans en maksimum seviyede alınabilmektedir. Makinanın ömrünüde uzatan bakım işleri için hem iş, proje öncesinde hemde projede çalışma sırasında sürekli takip edilmelidir.