Vinç Çeşitleri

By Kiralık Vinç In Vinç No comments

İş, Sanayi ve yapı alanı başta olmak üzere bir çok iş dalında yükleri pratik bir şekilde kaldırmak, bindirmek ve indirmek için Vinçlere ihtiyaç duyarız. Vinç Çeşitleri yapılacak işin niteliğine, özelliğine göre farklı büyüklüklerde ve özelliklerde üretilmektedir. Kimi vinç modeli sabit bulunduğu alanda sizlere çözüm üretebilirken kimileri ise hareket kabiliyeti ile yükleri bir yerden bir yere taşınmasını da sağlamaktadır. İstanbul Vinç Kiralama uzmanı olan firmamız sizlere istediğiniz her nitelikte vincin kiralamasında hizmet vermektedir. Makina parkurumuzda yer alan Vinç Çeşitleri Projelerde hayatı kolaylaştıran, iş akışının hızlı ilerlemesini sağlayan katkıları yadsınamazdır. Kiralık Vinç Merkezi ekibimizin sizler için hazırladığı Vinç Çeşitleri yazısını gelin yakından inceleyelim.

Vinç Modelleri

Vinç Modelleri

Vinç Sınıfları Nelerdir?

Teknolojinin son yıllarda süratle ilerlemesi ile işlevseliği de artan vinç modelleri tonajdan hareket kabiliyetine göre oldukça kullanışlı hale gelmiştir. Hemen hemen tüm iş kollarında bir gereksinim haline gelmiş olan vinçleri ana iki kategoride sınıflandırabiliriz.

 • Hareket Kabiliyeti Yüksek Olan Vinç Modelleri
 • Kaldırma Kabiliyeti Yüksek Vinç Modelleri

Bu iki Vinç sınıfınında kendi içinde farklı özellikleri bulunmaktadır. Bir işin tamamlanması için vinç seçimi doğru şekilde yapılması halinde istenilen her projede başarı oranı oldukça yükselmektedir. Bu iki sınıfı inceleyecek olursak;

Hareket Kabiliyeti Yüksek Vinç Çeşitleri

Vinçlerde uygulama yapılacak işin niteliğine göre hareket yeteneğinin olması son derece önemli hayati bir durumdur. Kimi işde hareket bir şey ifade etmez iken kimi proje tamamen buna dayalı olabilmektedir. Hareketli Vincler de kendi aralarında farklı 6 kategoride ayrılmaktadır.

 • Sabit Vinç Modelleri
  Adından kolay bir şekilde anlaşıldığı üzere sabit durma esasına göre çalışırlığı olan ve tamamen bu amaçla kullanılan vinçlerdir. Bir çok alanda kullanımı bulunmaktadır. Özellikler Liman, Fabrika ve Depolama işleri ihtiyaçlarında kulanılmaktadırlar.
 • Paletli Vinç Modelleri
  Paletli oluşu nedeni ile daha çok yumuşak zemin üzerinden çalışma prensibi bulunan vinç türüdür. Taş ocağı ve yumuşak zemine sahip iş alanları için kullanımı uygundur bunun dışında paletlerinin zarar görmesi nedeni ile her zemin şartlarına uygun değildirler.
 • Lastik tekerlekli Vinç Çeşitleri
  Bu Vip Çeşidi genelde hareketli bir araç (Kamyon vb.) üzerine monte edilmektedirler. Bu sayede aracın girdiği her yere Lastik Tekerlekli vinç ulaşabilmektedir. Herhangi yardımcı bir elemana ihtiyaç duymazlar.( Römork, çekici)
 • Köprülü Vinç modelleri
  Maden ocakları ve liman gibi alnalarda kullanımı yoğun olsada açık alan da üretim yapılan bir çok tesis için cazip olan Vinç çeşitleri olarak öne çıkmaktadır. Daha çok ağır işler için tercih edilmektedir. Kaldırdığı yük kapasitesi 60 tonu bulmaktadır.
 • Monoray Vinçler
  Bu model vinç de diğerlerine göre oldukça farklıdır. Bir ray sistemi üzerinde çalışma prensibi nedeni ile Monoray vinç adını almıştır. Ray Sistemi üzerindeki taşıyılar sayesinde hareket etmektedir.
 • Kule Vinç Modelleri
  Yüksek projeleri işlerde çalışması için tasarlanmış bu vinç modelleri 60 metreye kadar çıkabilen vinç modelleridir. Kullanımı dikey şeklindedir. İstanbul başta olmak üzere bir çok ilde inşaat alanında son derece yaygın kullanıma sahiptir. 

Kaldırma Kabiliyeti Yüksek Vinç Çeşitleri

Kule Vinç

Kule Vinç

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz hareketli vinç modellerinin aksine kaldırma kabiliyeti daha öne çıkan ve bu tarz işlerde kiralama yapılan Vinç çeşitleridir.

 • Hidrolik Halatlı Vinç Çeşitleri
  Teleskopik Bumlu vinç ve Kurtarıcı adı ile ikiye ayrılmaktadır. Kamyon üzeri monte olan Teleskopik vinç modeli ve Kurtarıcı vinç modeli amacı genelde dizel motora sahip olurlar.
 • Halatlı Vinçler
  Bu vinç türü de bir çok farklı alanda oldukça fazla sayıda kullanılmaktadır. Ufak büyük bir çok proje tam bu dinlere göredir. Baraj, Köprü gibi alanlarda kullanıldığı gibi kaldırma kurtarma işlerinde de kullanılmaktadır.